Uyarı Bu sitede en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için çerezler kullanılır. Devam ederseniz, bu siteden çerez almayı kabul ettiğinizi varsayarız. OK

Eğriçayır

Eğriçayır

EĞRİÇAYIR BALI

Binlerce Yıllık bir tat Yüzlerce yıllık bir gelenek Eğriçayır balı Toros dağlarındaki Eğriçayır yaylasında Tükrmen Boynuinceli yörükleri tarafından geleneksek ilkel arıcılık yöntemiyle üretilen organik bal dır.

Eğriçayır Bal günümüzde dünyanın ve Türkiye'nin en seçkin yaşam alanlarında, lezzet, kalite ve şifayı önemseyen bilinçli tüketicilerin öncelikli tercihleri arasındadır. Sınırlı ve yüksek kaliteli üretim felsefesini belirleyen Eğriçayır Bal , büyüleyici ve vazgeçilmez bir şifalı lezzet olarak meraklılarının hem damak zevkine hem de gönüllerine hitap etmektedir.

Italyan Tarım bakanlığı tarafından yapılan"Uluslararası En İyi Organik Bal Yarışması"nda (BİOLMİEL) Avrupa Birliği ülkelerinden gelen alanında uzman jüri üyeleri tarafından seçilerek 'Altın Madalya' ile ödüllendirilmiştir.

Eğriçayır Balının hikayesi, yörük kültürü ile Mersin Toroslarında yaşayan Çay ailesinin 1700 yıllarda arıcılığa başlaması ile başlar. Kuşaklar boyu arıcılık yapan Çay ailesi 1950 li yıllara kadar eski kütük kovanlarını, yazın Eğriçayır yaylasına, kışın ise Kız kalesi sahiline develer ile taşıdılar. Kütük kovandan ürettikleri doğal petek balları, 'dağarçık' olarak isimlendirilen keçi derilerinden el ile üretilmiş keselerde saklayarak tüketicilerine ulaştırdılar.

Eğriçayır Balı