Uyarı Bu sitede en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için çerezler kullanılır. Devam ederseniz, bu siteden çerez almayı kabul ettiğinizi varsayarız. OK

Polenin Faydaları

11/11/2014
ile Nazer Organik

Polenin Faydaları ve kullanımı

Bilinen en eski takviye gıdalardan birisi polen'dir. Birçok eski medeniyette, baldan ve polenden gıda takviyesi olarak faydalanıldığı hastalıklara karşı savunma gücünü artırdığı vücudun günlük vitamin ihtiyacını karşıladığı bilinmektedir.

Polen, doğadaki çiçeklerin erkek üreme hücresidir. Arılar bir çiçeğe kondukları zaman çiçek üzerindeki polen tozları arı üzerine yapışırlar, arıların üzerine yapışan bu toz zerreciklerini salgıladıkları sıvı yardımıyla bir birine yapıştırarak ayaklarına tuttururlar ve kovana taşırlar. Arı ilk konduğu çiçekten başka bir çiçeğe geçtiği zaman, üzerine yapışan polen tozları diğer çiçeğin dişi organına temas ettiğinde çiçekler arasında çiftleşme gerçekleşmiş olur.

Arı Sütünün faydaları

09/11/2014
ile Nazer Organik
Ari sutunun faydalari

Arı Sütü

Arı sütü koyu kıvamda jelatinöz vasıfta olup beyaz-sarı renktedir.

Besin içeriğine bakıldığında arı sütü nün oldukça düşük vitamin içeriğine sahip olması dolayısıyla günde 5-10 gr alındığında dahi günlük vitamin ihtiyacının 1/5’i karşılanabilmektedir. Bu nedenle arı sütünün gıda katkı maddesi olmaktan çok sağlık üzerine olası olumlu etkileri tartışma ve bilimsel araştırmalara konu olmuştur.

Kraliçe arının yaşam kaynağı olan arı sütü faydalarıyla bilim adamlarını şaşkınlığa uğratıyor. Arı sütünün insan metabolizmasındaki en sıradan faydası, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi. Asıl mucizesi ise ömre ömür katması. Bunun ispatı sadece arı sütü ile beslenen kraliçe arılar. Normal arılar 6 hafta yaşarken kraliçe arı 6-7 yıl arası yaşıyor.

40-50 kovandan bir sezon boyunca ancak 1 kilogram kadar üretim yapılabiliyor. Arı sütünü 5 derece gibi normal bir buzdolabı sıcaklığında 2-3 ay boyunca saklayabilirsiniz. Daha uzun saklanması gerekiyorsa sıfırın altında 17 derece buzluk kullanılmalı.

Arı sütü, bir haftalık genç arıların yutak altı bezlerinden salgıladıkları bir enzimdir. Arılar arı sütünü sadece kraliçe arı ve yavru arıların beslenmesi için üretirler. Kraliçe arı yaşadığı süre boyunca arı sütüyle beslenir. Diğer arılar ise yavruyken ilk 3 gün arı sütüyle beslenir, ilk 3 günden sonra ise bal ve polenle beslenmeye başlarlar.

Sadece arı sütüyle beslenen kraliçe arı diğer arılardan çok farklı bir hal alır. Fiziksel olarak diğer arıların iki katı kadar bir irilikte ve diğer arılardan iki kat kadar daha ağır olur. Diğer arıların hepsi kısır olmasına rağmen, arı sütüyle beslenen kraliçe arı yeryüzünün en doğurgan canlısı olarak günde kendi ağırlığının 2 katı kadar, 1500-3000 yumurta yumurtlar.Propolisin Faydaları

07/11/2014
ile Nazer Organik

PROPOLİSİN FAYDALARI ve Propolis bio biyoaktif özellikleri

Propolis, amino asitler, vitaminler, bioflavonoids, fenolik asitler ve caffeic asit phenethyl ester (CAPE) dahil olmak üzere esterleri içeriği zengindir. Bu sinerjik propolis bio actives kombinasyonu etkin özellikleri şöyledir:

•Anti-inflamatuar• Antioksidan• Antibakteriyel•Antifungal•Antiviral

İnsanlar Üzerindeki Klinik Etkiler

Klinik deneylerde, propolisin tedavi edici etkisinin genellikle mikrobiyal kontaminasyonlardan kaynaklanan hastalıklarda verimli olduğu belirlenmiştir.

Sıvı alkol bazlı olarak üretilen propolis damla Kana Çok çabuk karıştığı için En etkili formdur.